اطلاعات زنبورداری گیاه کلزا

اطلاعات زنبورداری گیاه کلزا

كلزا از جمله معدود گياهان زراعي است كه در فصل زمستان منابع غني شهد و گرده را در اختيار زنبورهاي عسل قرار داده است كه اين امر موجب كاهش هزينه هاي نگهداري و توسعه پرورش زنبورداري در كشور  مي گردد. اهميت اين مسئله تا بدان حد است كه بدانيم در حال حاضر ارزش اقتصادي فرآورده هاي جانبي زنبور عسل در دنيا ۲۵ الي ۱۰۰ برابر ارزش عسل توليد شده مي باشد. نهايتاً توسعه كشت كلزا از نظر تأمين روغن خوراكي، ارزش علوف هاي كنجاله، ارزش تناوبي و توسعه صنعت زنبورداري حائز اهميت مي باشد.
این گیاه دارای شهد زیادی است که بسیار مورد توجه زنبورعسل می باشد. نوش جان آن بین پرچم های گل قرار دارد. مقدار گرده گلهای کلزا بالا بوده و زنبورداران براحتی می توانند با استفاده از تله ،گرده ذخیره نمایند.مقدار پروتیین گرده آن بین ۲۲ تا ۲۵ درصد بوده ومیزان ازت آن۴/۳ تا ۴/۹ درصد است به دلیل ارزش غذایی زیاد گرده ان باعث رشد سریع نوزادان زنبور عسل می گردد .
میزات تولید عسل در هر هکتار این گیاه بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلو گرم می باشد .گونه دیگرکلزا که در بهار فروردین گل می دهد بخاطر دریافت نور وگرمای بیشتر از میزان شهد بیشتری برخوردار است.
رنگ گرده زرد وعسل کلزا شفاف بوده وسریع رس می بندد.


محل رویش :
کاشت این گیاه امروزه در اکثر نقاط کشور بخاطر روغن گیری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و ترغیب وحمایت کشاورزان به کاشت این گیاه باید از اولویت باشد

نظرات 1

  1. آفلاین
    Zahra 6 شهریور 1398 09:18

    دیگه کم کم دارم به کلزا علاقه مند میشم 

    میشه مطالب بیشتری از این گیاه مفید بذاریدheart_eyes

ارسال نظر