اهمیت ریپر زنده در تناوب زراعی چیست؟

منظور از ریپر زنده،  کلزا می باشد و اهمیت آن در تناوب زراعی،  به چند دلیل میباشد:
اول اینکه جایگزینی آن بجای گاوآهن میباشد؛ چراکه یکی از اصول سه گانه ی کشاورزی حفاظتی، آن است که خاک تا حد امکان، به هم نخورد ؛ و میدانید که  تناوب زراعی می تواند کار گاوآهن را انجام دهد. و این،  کلزا است که بخاطر داشتن ریشه های راست و مته مانندش،  براحتی هم خاک را شل می کند و تراکم و سفتی آن را از بین می برد و هم بر عمق خاک زراعی،  می افزاید و بجای مثلا 25 سانتیمتر،  یک متر از منطقه ی بکر خاک را در اختیار گیاهان بعدی قرار می دهد. 
و اتفاقاً این منطقه از خاک عمقی بدلیل شستشوی عمقی و نفوذ عناصر غذایی به اعماق خاک،  معمولاً غنی از عناصر غذایی می باشد و لذا نیاز  مزرعه برای مصرف کود، کاهش می یابد. در حقیقت کلزا مثل پمپ بیولوژیک عمل میکند و عناصر غذایی را از عمق بالا آورده و از طریق "بقایای گیاهی" خود،  آنها را در معرض گیاهان بعدی قرار می دهد.
لذا حفظ بقایا ی گیاهی به عنوان اصل دوم کشاورزی حفاظتی دراينجا بایستی اجرا شود تا این پمپ بیولوژیک بتواند کار خود را تکمیل کند و عناصر غذایی را از طریق این بقایا،  به محصول بعدی برساند. 
علاوه بر آن، تهویه خاک نیز بهبود می یابد و ساختمان خاک هم بخوبی شکل می گیرد و دقیقاً به دلیل همین موارد فوق است که گندم جای کلزا،  از عملکرد فوق العاده ای برخوردار می شود.
نقش کلزا در تناوب زراعی به اینجا ختم نمی شود و با فراهم کردن شرایط مناسب کنترل علفهای هرز، قطع سیکل زندگی آفات و امراض گیاهی،  و نیز با افزایش میکربهای مفید در خاک،  تاثیر شگرفي بر حاصلخیزی خاک و سلامت آن می گذارد.

نظرات 2

 1. آفلاین
  Zahra 5 شهریور 1398 22:44

  چقدر جالب 

  اکثریت کلزا رو فقط واسه بدست اوردن روغنش میکارن 

  من فکر نمیکردم اینقدر سودمند باشه

  ممنون از مطلب ارسالیتون

 2. آفلاین
  ایلیا
  ایلیا 5 شهریور 1398 22:54

  مطلب خیلی مفیدی بود

  ممنون

ارسال نظر